هرمس

هرمس(ادریس نبی) را سر منشا علم و حکمت و فرزانگی دانسته اند...

 
نا دلخوش ها از دیروز،امروز،فردا!
نویسنده : هرمس - ساعت ۸:٠٧ ‎ق.ظ روز ۳٠ امرداد ۱۳۸٩
 

 دلخوش(نماینده صومعه سرا در مجلس) چهارشنبه هفته پیش و در نطق پیش از دستورش  از سطح پایین کارشناسان برنامه دیروز،امروز،فردا انتقاد کرده بود. لازم دیدم درباب آن کارشناسان سطح بالای! مورد نظر آقای دلخوش  چند جمله را یاد آور شوم:

١- در زمان مسوولیت محمد هاشمی بر صدا و سیما غیر از مجریان برنامه ها بینندگان، کسی دیگر را در برنامه های صدا و سیما نمی دیدند. اما همزمان با مسوولیت آقای لاریجانی و در تحولی بدیع و چشمگیر پای کارشناسان بسیاری به صدا و سیما باز شد. اما این کارشناسان (مانند خود آقای رییس) به سخن گفتن و تحلیلهای خنثی و دو پهلو( که گاهی به نعل میزدند و گاهی به میخ) عادت داشتند. این کارشناسان مسائل ایران را گاهاَ در چهارچوبهای مدرن و غربگرایانه تحلیل و تفسیر میکردند و بیم آن داشتند که صحبت مستقیم از  آرمانهای انقلاب،  صدا و سیما را متهم به رادیکالیزم کند.

 ٢-  این رویه در زمان آقای ضرغامی هم ادامه یافت  اما پس از انتخابات سال گذشته  و در پی انتقادات فراوانی که از سوی دلسوزان نظام  نسبت به صدا و سیما  صورت گرفت این رویکرد مقداری تغییر کرد. در یکی دو برنامه کارشناسانی به صحنه آمدند که سالها در مجامع  دانشجویی و حوزوی حضوری فعال و انتقادی داشتند و از منظر آرمانهای امام و انقلاب اسلامی به نقد مسائل جاری کشور می پرداختند، اما صدا و سیما هیچگاه  آنها را نمی دید. حضور این کارشناسان که به نوعی از فعالان جبهه فرهنگی انقلاب اسلامی  به حساب می آمدند امیدهای بسیاری  را برانگیخت و نگاههای بسیاری را به خود جلب کرد.

 ٣- در زمانه ای که دشمن در ضدیتش با  انقلاب اسلامی با تمام قوای تبلیغاتی اش  و به عریان ترین شکل ممکن به میدان  آمده بود،استقبال از این برنامه ها و تاثیرات آن این انگاره مدیران صدا وسیما را که" باید پیامهای انقلاب  را در لفافه های مختلف پنهان کرد و به خورد مخاطب داد" را باطل کرد.این برنامه ها نشان داد که اگر دشمن با صراحت از اهداف خود در رسانه هایش سخن میگوید چرا ما نباید صراحت لهجه داشته باشیم و چرا نباید آرمانهایمان را فریاد کنیم. 

۴-استقبال بینندگان از حضور افرادی چون  دکتر کوشکی،سردار قاسمی،خانم رجایی فر،دکتر عباسی، وحید جلیلی،دکتر کچوییان،دکتر زیبا کلام، مهندس سلیمی نمین،حجت الاسلام پناهیان و.... و نیز اجرای جالب یامین پور نشان داد که صدا و سیما در سالهای اخیر چه پتانسیل عظیمی را در تبیین بیانات امام و اهداف انقلاب از دست داده

وحید یامین پور

است.

۵-تولید برنامه هایی چون رو به فردا، امروز دیروز فردا،این شبها،راز(که شبهای ماه مبارک رمضان پخش میشود) هنوز ابتدای راه صدا و سیما در تبلیغ گفتمان انقلاب اسلامی است.راهی که امیدوارم سلیقه ای و موقتی  نبوده باشد و به سیاست راهبردی صدا و سیما تبدیل شده باشد.

۶- بی شک آنانی از این طیف برنامه ها نادلخوشند که مرعوب گفتمانهای مدرن شده اند و از برچسب هایی چون  رادیکالیزم  بیم دارند.


 
comment نظرات ()
 
 
 -->