هرمس

هرمس(ادریس نبی) را سر منشا علم و حکمت و فرزانگی دانسته اند...

 
حق بشر، نیاز بشر!
نویسنده : هرمس - ساعت ٢:٠٤ ‎ق.ظ روز ۱ فروردین ۱۳٩٠
 

 

حق بشر چیست؟  از کجا می آید؟ این سوالی است که بعد از مباحثه ای کوتاه در کلاس درس سمینار شهری-روستایی ذهنم را به خود مشغول کرده است.

استاد برای حل مسائل شهری به جامعه شناسی خوشبین  است و وقتی از او می پرسم از کدام جامعه شناسی صحبت می کنید؟ پوزیتیویستی؟ پدیدارشناسانه؟ یا انتقادی؟ استاد با ارجاع به قیامهای عربی اخیر می گوید جامعه شناسی ای که برآمده از توده مردم و مبتنی بر حقوق بشر باشد! بگذریم که مثل همیشه این لفظ "مردم" گوشت قربانی استدلالهای سیاسی ماست و می خواستم بپرسم که کدام مردم؟ مسلمانها! سکولارها! و....

آنچه که دریافته ام این است که  حق بشر از نیاز بشر بر می خیزد! در حقیقت حقوق بشر همان پاسخها به نیازهای اساسی بشر است. مثلا ًبشر نیاز به آزادی و عدالت دارد و دست یابی به آنها می شود جزو حقوق بشر. اما نیاز بشر از کجا می آید؟آیا نیازهای بشر همیشه یکسان بوده است؟ آیا نیازهای همه گروهها و اقوام بشر یکسان هستند و بالتبع حقوق همه آنها هم یکسان است و می توان از مقوله ای به نام "حقوق بشر" صحبت کرد؟ شاید عده ای در پاسخ  از نیازهای مرکزی و اساسی ای صحبت کنند که ورای زمان و مکان ، در همه ابنا بشر یکسانند و حقوق بشر جهانی را می طلبند! .درسطح هستی شناسانه قبول ! اما در سطح معرفت شناسانه چه؟ این نیازهای اساسی را چه کسانی تشخیص می دهند؟ بر طبق چه ملاکی؟ آیا این ملاکها نیز عام و جهانشمولند؟ چطور پس همجنس بازان تا دیروز حق حیات اجتماعی نداشتند و امروز همه دنبال احقاق حق آنانند؟ چطور حجاب دختران مسلمان دیگر جزو حقوق بشر نیست؟

آیا مسلمان ساکن جامعه اسلامی که برای رسیدن به تعالی دلخواهش  نیاز دارد که صبح تا شب چشمش به این قیافه های عجیب و غریب مانکن های خیابانی نیافتد حق و حقوقی ندارد.... اما جلوگیری از حضور  بی حجابان در منظر عموم می شود خلاف حقوق بشر!

چقدر از نیازهای امروز بشر را رسانه ها می سازند؟ رابطه حقوق بشر و رسانه ها چه می شوند؟ رابطه حقوق بشر و قدرت چیست؟

 


 
comment نظرات ()
 
 
 -->