هرمس

هرمس(ادریس نبی) را سر منشا علم و حکمت و فرزانگی دانسته اند...

 
اصل 44 در فرهنگ و خصوصی سازی آرمانها!
نویسنده : هرمس - ساعت ۳:۳٦ ‎ق.ظ روز ۸ امرداد ۱۳۸٩
 

١- رییس جمهمور در یک برنامه تلوزیونی سخنانی در باب  انتقاد ازنحوه برخورد با بی حجابی بر زبان میرانَد و همه از روحانی و مکلا و دانشجو وبسیجی و مسجدی گرفته تا امام جمعه و نماینده مجلس و شورای شهر و سیاست مدار، کَانٌه منتظرند کسی در این باب و به این نحو سخن بگوید تا  به صحنه بیایند و همه تقصیرات را در گسترش بی حجابی به گردن او بیاندازند: که چرا دولت در امر حجاب سستی و اهمال به خرج میدهد و کاری نمیکند و چرا طرح عفاف و حجاب اجرا نمیشود. کانه همه مشکلات فرهنگی کشور معطل همین امضای رییس جمهور است وکَانٌه همه طرحها و تصویبات دیروزین مو به مو اجرا شده و نتایج مبارکش هویدا! وکَانٌه  این دیگرانی که اعتراض میکنند وظیفه ای جز پیدا کردن مقصر اصلی(که احتمالا مشایی است)!! نداشته اند که آن هم الحمدلله حاصل شده! و انگار نه انگار که  فرهنگ را راه و رسم زندگی مردم گفته اند و نه دولتمردان!(البته منکر نقش دولت نیستم اما اهمیتش از نقش مردم خیلی کمتر است)

 
٢-  به پیامبر اسلام که نگین و بهانه وجود عالم هستی است توهین میشود.در بسیاری از کشورها ی مسلمان  که دولتهایی غیر مذهبی و حتی ضد دینی  بر سرکارند بلافاصله تظاهرات های خودجوش مردمی بر برپا میشود. اما در ایران -  ام القرای جهان اسلام - تازه بعد از گذشت سه هفته صدا وسیما به این عمل واکنش نشان میدهد،بعد ائمه جمعه ،وسپس رسانه ها و  تازه بعد از گذشت  یک ماه  و با تبلیغات بی نظیر صدا وسیما و نیز حمایت سخت افزاری و نرم افزاری شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی و ستادهای نماز جمعه ، مردم( که قرار  است همیشه در صحنه باشند!)در بعضی از شهرها  و آن هم  بعد از نمازجمعه به میدان میآیند و تظاهراتی بی رمق با شعارهای تکراری شکل میگیرد و این همه آن چیزی است که مردم در دفاع از عزیزترین وجود  عالم هستی تقدیم میکنند! جالب اینجاست که این اهانتها چند بار دیگر تکرار میشود و واکنشهایی در دیگر کشورها  صورت میپذیرد اما در ایران؟ 

 
٣-هر بار که رژیم سفاک صهیونیستی برای تخریب بیشتر مسجد الاقصی هجوم می آورد و یا به بهانه شهرک سازی خانه های فلسطینیان را بر سرشان آوار میکند در برخی کشورها که حتی دولتهایشان همدست این رژیم است و مالیاتهای مردم  در جهت کمک و خدمت به این رژیم صرف میشود  اعتراضات و راهپیمایی هایی صورت میگیرد اما در ایران که پیشتاز دشمنی و مبارزه با رژیم صهیونیستی در جهان شناخته میشودحتی دریغ از حرکتی اعتراضی و تلاشی دیپلماتیک!و باید حتما هزاران فلسطینی قتل عام شوند و صحنه های آن هزاران بار در صدا و سیمای جمهوری اسلامی پخش گردد و بعد از هزاران هماهنگی  نهادهایی دولتی  از مردم  همیشه در صحنه  خواهش کنند تا شاید  رگ غیرت مسلمانیمان بجنبد و با چند شعار  کلیشه ای رسالت خطیر خود در آزاد سازی قدس انجام وجدان دینی مان را قانع ..!
اما در همین  همسایگی ما نهادهای مردمی با کمکهای مردمی کشتی آزادی به راه میاندازند و با تقدیم چند شهید خون تازه ای به احساسات ضد اسراییلی میدمند و فصل جدیدی در روابط سیاسی منطقه رقم میزنند! والبته در این ماجرا هم از ما هم بخاری بر نمیخیزد.


۴-کافی است در این روزها تبلیغات مذهبی که توسط ارگانهای دولتی و حکومتی در باب تبریک عید نیمه شعبان بر پا شده را از سطح شهر بر چینند. چه می ماند؟ تبلیغاتی که گاه حتی بازتاب منفی در ارباب رجوع دارد که: به جای این بنر ها و گلهای  چند صد هزار تومانی مشکلات مردم را حل کنید! و کدام یک از ما شخصا و با صرف وقت و هزینه شخصی سعی کرده ایم در گرامیداشت و نکو داشت این ایام بکوشیم.آری با ارسال  چند پیامک  که آن هم از دوستانمان رسیده رسالتمان را در آگاه سازی و امید بخشی مردم  جهان به ظهور منجی عادل به سرانجام رساندیم!!

۵- مهمترین آسیب هر حرکت  و جنبش اجتماعی پس از  به نتیجه رسیدن این است که عاملان  آن کنش جمعی که همگی فعالانه در شکل گیری و پیروزی آن مشارکت داشته اند به جای آنکه نقش اصلی خود  که همانا مشارکت فعال تر در تحقق آرمانهاست را پیگیر شوند،آن را به نخبگان سیاسی واگذارند. همان اتفاقی که در کشورمان ایران صورت گرفت! بعد از انقلاب (و دقیق تر بعد از جنگ)آرمانهایمان دولتی شد! ما آرمانها را به دست دولتیها و سیاستمداران و بروکراتها سپردیم. دولتها و نهادهای دولتی که کارمندان مزد بگیرشان( که دغدغه اصلی شان حقوق و اضافه کاری آخر ماه و بیلان کاری آخر فصلشان بود)  قافله سالار کاروان آرمانهایمان شدند و ما کم کم در کنار گود بروکراسی و دیپلماسی و باند بازی و رفاه طلبی مسئولان به مسلخ نشستن آرمانهایمان را به نظاره نشستیم! اگر دولت ازمان بخواهد اعتراض میکنیم!اگر که او برای حجاب کاری کُند والٌا ما که وظیفه ای نداریم!در دانشگاه رییس دانشگاه مسوول حجاب دانشجویان است و ما نسبت به همکلاسهایمان مسوولیتی نداریم !آنها (بی حجابها) موجوداتی فضایی هستند که از کرات دیگری آمده اند و ....!

 ۶- برادر و خواهر عزیز! که هر روز چند کامنت فحش تقدیم مشایی میکنی و او را سر منشا همه مشکلات فرهنگی کشور میدانی! تو خودَت تاکنون چند گروه و انجمن مردمی با موضوع حجاب  تشکیل داده ای و  با فعالیتهای مختلف و ارتباط چهره به چهره و مستقیم با مردم کوچه وبازار ، همسایه،فامیل و... با ابزار هنر و عاطفه و احساس و عقل تاثیرات حجاب را در سلامت روانی جامعه و استحکام خانواده برایشان تبیین کرده ای؟

برادر و خواهر گرامی! اصلا چقدر تا کنون دوستانت را جمع کرده و  راجع به دلایل و پیامدهای بی حجابی بحث به راه انداخته ای و در آنان انگیزه  فعالیت در این باب را برانگیخته ای؟ اصلا آیا بد حجابی علت است یا خود معلول علتهایی دیگر؟

 و تا کنون  چقدر  با دوستانت  گروه و انجمن  تشکیل داده  و با برقراری  ارتباط  و همراه کردن مسلمانان دغدغه مند دیگر کشورها   صف واحدی بر علیه آن غده سرطانی  به راه انداخته ای که یک کشتی چه کرد با آنها! که اگر این کار را کرده بودیم مطمئن باشید  آزادی قدس که چه عرض کنم خیابان وال استریت هم الان به نام شهید همت نام گذاری شده بود و مطمئن باشید از این دولتها  که  هر ازچند گاهی تغییر میکنند و در روابط خود هزاران مصلحت دیپلماتیک و استراتژیک و و کوفت و زهر مار را  ترجیح میدهند بخاری بر نمیخیزد.
(جالب اینکه دفاع از آرمان قدس آنقدر دولتی شده که مخالفان دولت هم شعار نه غزه !نه لبنان! را برای مقابله با دولت سر میدهند.)


٧-  بی خود خودمان را به  احمدی  نژاد و مجلس و قوه قضاییه  دلخوش نکنیم !از آنها و حتی اخلافشان(اگر قرار است ضرغامی یا قالیباف و افرادی از این دست رییس جمهور شوند) کاری بر نمی آید! گره های کور این مملکت تنها به  دست تشکیلات انقلابی و مردمی و همت و تلاششان باز میشود !
ای کاش!  وزارتخانه ها و دستگاههای  ارشاد و آموزش و پرورش و سازمان تبلیغات و  فرهنگ وارتباطات و ...که سالیانه ملیاردها تومان پول  بی زبان را می بلعند منحل میکردند تا  مردم خود  متوجه میشدند که خودباید کاری کنند. ای کاش! خصوصی سازی و اصل 44  به جای اقتصاد ابتدا در فرهنگ صورت میگرفت و ایکاش آرمانهایمان هم خصوصی میشد و خود دست به کار میشدیم! ای کاش .....

-----------------------------------------------------------------

در همین رابطه :


 
comment نظرات ()
 
 
 -->