حق بشر، نیاز بشر!

 

حق بشر چیست؟  از کجا می آید؟ این سوالی است که بعد از مباحثه ای کوتاه در کلاس درس سمینار شهری-روستایی ذهنم را به خود مشغول کرده است.

استاد برای حل مسائل شهری به جامعه شناسی خوشبین  است و وقتی از او می پرسم از کدام جامعه شناسی صحبت می کنید؟ پوزیتیویستی؟ پدیدارشناسانه؟ یا انتقادی؟ استاد با ارجاع به قیامهای عربی اخیر می گوید جامعه شناسی ای که برآمده از توده مردم و مبتنی بر حقوق بشر باشد! بگذریم که مثل همیشه این لفظ "مردم" گوشت قربانی استدلالهای سیاسی ماست و می خواستم بپرسم که کدام مردم؟ مسلمانها! سکولارها! و....

آنچه که دریافته ام این است که  حق بشر از نیاز بشر بر می خیزد! در حقیقت حقوق بشر همان پاسخها به نیازهای اساسی بشر است. مثلا ًبشر نیاز به آزادی و عدالت دارد و دست یابی به آنها می شود جزو حقوق بشر. اما نیاز بشر از کجا می آید؟آیا نیازهای بشر همیشه یکسان بوده است؟ آیا نیازهای همه گروهها و اقوام بشر یکسان هستند و بالتبع حقوق همه آنها هم یکسان است و می توان از مقوله ای به نام "حقوق بشر" صحبت کرد؟ شاید عده ای در پاسخ  از نیازهای مرکزی و اساسی ای صحبت کنند که ورای زمان و مکان ، در همه ابنا بشر یکسانند و حقوق بشر جهانی را می طلبند! .درسطح هستی شناسانه قبول ! اما در سطح معرفت شناسانه چه؟ این نیازهای اساسی را چه کسانی تشخیص می دهند؟ بر طبق چه ملاکی؟ آیا این ملاکها نیز عام و جهانشمولند؟ چطور پس همجنس بازان تا دیروز حق حیات اجتماعی نداشتند و امروز همه دنبال احقاق حق آنانند؟ چطور حجاب دختران مسلمان دیگر جزو حقوق بشر نیست؟

آیا مسلمان ساکن جامعه اسلامی که برای رسیدن به تعالی دلخواهش  نیاز دارد که صبح تا شب چشمش به این قیافه های عجیب و غریب مانکن های خیابانی نیافتد حق و حقوقی ندارد.... اما جلوگیری از حضور  بی حجابان در منظر عموم می شود خلاف حقوق بشر!

چقدر از نیازهای امروز بشر را رسانه ها می سازند؟ رابطه حقوق بشر و رسانه ها چه می شوند؟ رابطه حقوق بشر و قدرت چیست؟

 

/ 3 نظر / 7 بازدید
ارغوانی

جالب بود

محمد نیازی

سلام. انشااله سال جدید سال خوب و پربرکتی برای شما و خانواده گرامی تان باشد . راستی امیدوارم در خلال دید وبازدید های دور درازتان وقتی هم برای کتابخوانی بیابی. ای عیالات جناب مهدیار!بگوش باشید . به این دکتر میثم ما! یک فرصت مطالعاتی بدهید. با این اوصاف که ما از ایشان می بینیم .از امید های آینده ی جامعه علمی(ببخشید غیر علمی )ما هستند. ضمنان بد جور کل انداختی با دکتر پیران ها.... فکر عاقبتت باش. راستی در دید وبازدید های عیدانه تان و یا در وبلاگ های مبارک جایی رو هم به بازتاب قیام برادران و خواهران مبارزمان در جهان اسلام اختصاص دهید . من که از صداو سیما (منهای بخش سیاسی اش) و دستگاه های فرهنگی جمهوری اسلامی پاک ناامیدم. دیپلماسی عمومی جناب رییس جمهور هم که این روز ها در باب نوروز فعال شده است . ای دریغا!

نفخ صور

سلام حقوق بشر و آزادی و این جور الفاظ مطلق نیستند. برای مثال آزادی من، محدودیت مخالف من است. به همین دلیل می بینیم در قرآن مجید و آموزه های دینی و روایی، هیچوقت به این مقوله ها به طور مطلق ارزشی داده نشده بلکه تاکید شده که چه آزادی ای ممدوح است و بشر را نباید از کدام حقوق محروم کرد. اما در جهان معاصر، این الفاظ بازیچه ای شده اند در دست افرادی تا بتوانند هر آنچه خود می خواهند و می پسندند را به عنوان حقوق بشر معرفی کنند و آزادی خود را (ولو به قیمت بندگی میلیون ها انسان) به عنوان یک ارزش مطلق جا بزنند.