نا دلخوش ها از دیروز،امروز،فردا!

 دلخوش(نماینده صومعه سرا در مجلس) چهارشنبه هفته پیش و در نطق پیش از دستورش  از سطح پایین کارشناسان برنامه دیروز،امروز،فردا انتقاد کرده بود. لازم دیدم درباب آن کارشناسان سطح بالای! مورد نظر آقای دلخوش  چند جمله را یاد آور شوم:

١- در زمان مسوولیت محمد هاشمی بر صدا و سیما غیر از مجریان برنامه ها بینندگان، کسی دیگر را در برنامه های صدا و سیما نمی دیدند. اما همزمان با مسوولیت آقای لاریجانی و در تحولی بدیع و چشمگیر پای کارشناسان بسیاری به صدا و سیما باز شد. اما این کارشناسان (مانند خود آقای رییس) به سخن گفتن و تحلیلهای خنثی و دو پهلو( که گاهی به نعل میزدند و گاهی به میخ) عادت داشتند. این کارشناسان مسائل ایران را گاهاَ در چهارچوبهای مدرن و غربگرایانه تحلیل و تفسیر میکردند و بیم آن داشتند که صحبت مستقیم از  آرمانهای انقلاب،  صدا و سیما را متهم به رادیکالیزم کند.

 ٢-  این رویه در زمان آقای ضرغامی هم ادامه یافت  اما پس از انتخابات سال گذشته  و در پی انتقادات فراوانی که از سوی دلسوزان نظام  نسبت به صدا و سیما  صورت گرفت این رویکرد مقداری تغییر کرد. در یکی دو برنامه کارشناسانی به صحنه آمدند که سالها در مجامع  دانشجویی و حوزوی حضوری فعال و انتقادی داشتند و از منظر آرمانهای امام و انقلاب اسلامی به نقد مسائل جاری کشور می پرداختند، اما صدا و سیما هیچگاه  آنها را نمی دید. حضور این کارشناسان که به نوعی از فعالان جبهه فرهنگی انقلاب اسلامی  به حساب می آمدند امیدهای بسیاری  را برانگیخت و نگاههای بسیاری را به خود جلب کرد.

 ٣- در زمانه ای که دشمن در ضدیتش با  انقلاب اسلامی با تمام قوای تبلیغاتی اش  و به عریان ترین شکل ممکن به میدان  آمده بود،استقبال از این برنامه ها و تاثیرات آن این انگاره مدیران صدا وسیما را که" باید پیامهای انقلاب  را در لفافه های مختلف پنهان کرد و به خورد مخاطب داد" را باطل کرد.این برنامه ها نشان داد که اگر دشمن با صراحت از اهداف خود در رسانه هایش سخن میگوید چرا ما نباید صراحت لهجه داشته باشیم و چرا نباید آرمانهایمان را فریاد کنیم. 

۴-استقبال بینندگان از حضور افرادی چون  دکتر کوشکی،سردار قاسمی،خانم رجایی فر،دکتر عباسی، وحید جلیلی،دکتر کچوییان،دکتر زیبا کلام، مهندس سلیمی نمین،حجت الاسلام پناهیان و.... و نیز اجرای جالب یامین پور نشان داد که صدا و سیما در سالهای اخیر چه پتانسیل عظیمی را در تبیین بیانات امام و اهداف انقلاب از دست داده

وحید یامین پور

است.

۵-تولید برنامه هایی چون رو به فردا، امروز دیروز فردا،این شبها،راز(که شبهای ماه مبارک رمضان پخش میشود) هنوز ابتدای راه صدا و سیما در تبلیغ گفتمان انقلاب اسلامی است.راهی که امیدوارم سلیقه ای و موقتی  نبوده باشد و به سیاست راهبردی صدا و سیما تبدیل شده باشد.

۶- بی شک آنانی از این طیف برنامه ها نادلخوشند که مرعوب گفتمانهای مدرن شده اند و از برچسب هایی چون  رادیکالیزم  بیم دارند.

/ 9 نظر / 31 بازدید

همین که عباسی را دکتر میدانی معلوم است که چقدددد دددددرررررر اطلاعاتت کامل است.

lotfi

من با اينكه با بعضي از نظرات دكتر عباسي مخالفم اما يه موي عباسي مي ارزه به صد تا از اين استاداي بيسواد و غربزده علوم انساني!

حمید رضا صادقی

سلام حاجی با نظرت کاملا موافقم. اگر اونها رو حرف میزنند ما هم باید رو حرف بزنیم. منم این چند شب ماه رمضون که برنامه راز پخش میشه به صدا و سیما یه کم امیدوار شدم

مجید

سلام. آقا دیشب درباره خیلی چیزها و از جمله، چندتا از موضوعات وبلاگ شما هم صحبت کرد. واقعا زنده شدیم! راستش من هم تا قبل از صحبت دیشب آقا نظرم درباره امروز-دیروز-فردا همین بود. اما دیشب آقا به نکته خیلی جالبی اشاره کردند: جای این بحثها در محافل تخصصی است! راستی از وقتی این برنامه شروع شده، کسی از اقوام، دوستان و... - که در سطح عوام دسته بندی می شوند - از شما نپرسیده که بالاخره کی به کیه؟! واقعا اکثریت عوام توانایی تجزیه و تحلیل این موضاعات نسبتا پیچیده را ندارند و نتیجه، چیزی جز آشکار کردن دعواهای سیاسی در جامعه و سرخوردگی مردم نخواهد شد. باور کن من از طرفداران پر و پا قرص این برنامه بودم و مثل خیلیهای دیگه فکر می کردم که صدا و سیما چقدر دیر به این رویکرد رسیده! اما فرق "امت" با "ولی" در جامعه ولایی همینه دیگه! حالا شهامت می خواد که یکی مثل من و شما بیاد به اشتباهش اعتراف کنه و در تبیین نظر حق مطلب جدید بنویسه! یا حق!!

987

سلام نادر طالب زاده کارای زیادی کرده که صدا و سیما پخش نکرده !!! در اینکه این اقا ادم خوب و با سوادیه شک نیست ولی چکار باید کرد تا دلنوشته ها و کارای خوب این دسته ادما پخش بشه؟؟ مشکل ضرغامیه؟؟؟

مجید

سلام. فکر نمی کنم در زمینه این مسائل که باید آرمانهای انقلاب در تلویزیون مطرح شود - با توجه به کل کل هایی که در طول این سالها با هم کرده ایم - با هم اختلاف نظر داشته باشیم. اما شما که به طور کلی از دیروز-امروز-فردا اینطوری محکم دفاع کرده اید و چندتا مثال آوردید، طبیعیه که کسی فکر نکنه شاید قسمتهایی هم باشه که شما با آن مخالف بوده باشید! بگذریم! اصل این مطلب آقا این بود که جای "آزاداندیشی" در تلویزیون نیست. این مطلب با این که برای ماها خیلی سنگینه، اما واقعا استدلالات محکمی پشتش خوابیده که حرف من این بود که باید حتما امثال ماها تبیینش کنیم. اونوریها - و حتی تا حدودی هم احمدی نژادیها - که اصلا براشون مهم نیست که نظر آقا چی هست! حرف ما همین بود و بس! التماس دعا

دی

سلام. این برنامه ها که به نظر من سلیقه ایه و تا چند مدت دیگه با یکی دو تا بهونه دیگه مثل آخرین برنامه دیروز... فردا درش تحته میشه تا فتنه بعدی که صدا و سیما دوباره از خواب بیدار شه. چون سریال فاصله ها و برنامه نود نشون داده که روشنگری رو ولش .ملت رو به جون هم بنداز و سرگرم کن. اما درباره دوستان که گفتند صدا وسیما جای بحث آزاد اندیشانه ( که فکر میکنم با دعوا های سیاسی فرق داشته باشه شما چطور؟) نیست . باید بگم که لطفاَ به تصاویر ضبط شده اوایل در انقلاب نگاهی بیتدازی و مناظره های آقای مطهری و بهشتی با نیروهای چپی اونم نه به صورت تعارف و رودربایستی بلکه به صورت جدی و منطقی. بنابراین دعوا رو با بحث خلط نکنید. بعد مگه صدا وسیما بزرگترین دانشگاه نیست؟

میثم منفرد

برادر من! مثل اینکه یادت رفته مخاطبان صدا و سیما عوام هستند نه خواص( به نظرات رهبری پیرامون عوام و خواص مراجعه شود) همین گفتمان به قول شما انقلاب اسلامی و به نظر من جانب گرایانه و با اغراض سیاسیه که باعث شده روز به روز به تعداد بشقابهای روی پشت بامها اضافه بشه!!!!

سیاح طاهری

امروز شنیدم با تغییر معاون سیما در سازمان برنامه یامین پور به صورت یکجانبه تعطیل شد اگه راست باشه خبر من که واقعا از دستشون شاکی ام