بسته فرهنگی ، فرهنگ بسته ای!

1-  عمومی ترین تعریفی که از "فرهنگ" که در میان امثال ما جریان دارد این است که  فرهنگ را به عنوان یک امر متعالی و والا که در اختیار معدودی از نخبگان قرار دارد محسوب می کنیم.

 با این تعریف "کار فرهنگی" می شود توزیع "کالایی"  به نام فرهنگ که یا  توسط نخبگان تولید  یا مورد استفاده آنان قرار می گیرد. به عبارتی کار فرهنگی می شود  توزیع  آن "فرهنگ"  در قالب بسته هایی  شامل کتاب و بروشور ونشریه  که معمولا در اردوهای فرهنگی ، همایشها ، کارگاهها و... صورت می گیرد.

2-  اما در نگاههای متاخر تر فرهنگ کالایی نیست که بشود آن را در بسته قرار داد یا بر روی بیلبورد چسباند..... همه چیز فرهنگی است.(کسانی همچون فوکو "گفتمان" ها را سازنده  سوژه ها(انسانها) و ابژه ها ( واقعیات) دانسته و زبان را تجلی این گفتمانها می دانند . زبان مجموعه سمبل هایی است که ما برای معنی دار کردن و منظم کردن جهان قرارداد می کنیم. از این جهت فرهنگ با زبان در هم آمیخته است و زبان و بالتبع فرهنگ ، در زندگی روزمره تولید و باز تولید می شود. از این نظر با فرهنگ است که واقعیات اطراف شناخته می شوند و تحلیل میشوند یا به کار گرفته می شوند و در نتیجه همه چیز فرهنگی است و بار فرهنگی دارد. دیگر فرهنگ کالایی خاص و در دست عده ای خاص نیست: همه چیز فرهنگی است وفضا و  موقعیت است که می تواند بار فرهنگی چیز ها را ارزیابی کند و بیشتر یا کمتر فرهنگی بودنِ اشیا را برایمان مشخص کند.)

3-  سالهاست که در نهادهای فرهنگی دانشگاهها همچون مدیریت فرهنگی و نهاد رهبری و... سالانه ملیاردها تومان برای همین بسته های فرهنگی و امثالهم هزینه می شود. می خواهیم ارزشهای دینی و اخلاقی را در قالب این بسته های فرهنگی انتقال دهیم. اما دقت نمی کنیم که رفتار نگهبان و دربان دانشگاه، راننده اتوبوس، تابلوهای تبلیغاتی درون دانشگاه، ریخت و لباس اساتید، شکل ساختمانهای درون دانشگاه، نحوه توزیع غذا در سلف سرویس، نحوه تدرس اساتید و مهمتر از همه محتوی دروس دانشگاهی همه باری فرهنگی دارند و جزیی از فرهنگ هستند.

4- یا مثلا دانشجویان را برای آشنا نمودن با فرهنگ ایثار و شهادت به مناطق جنگی می بریم و سرشارشان می کنیم از انواع بسته های فرهنگی (چفیه و سربند و ....)  اما اثرات ِ فرهنگی ِ بی نظمی های مداوم تشکیلاتی و فقر و محرومیت ِاولین مدافعان ِتهاجم بعثی را فراموش می کنیم که چه بسا موثرتر از اهداف فرهنگی اولیه اردو  هستند.

5- برای مثال با این نگاه،  دیگر بی حجابی یک ناهنجاری ساده فرهنگی نیست که  بشود آن را تنها با یک یا دو تذکر یا چند پوستربا جملاتی در مورد فواید حجاب ، حل کرد. در اینجا فرهنگ باید به مثابه یک سیستم درهم تنیده از تمام واقعیات و اشیایی  که در اطرافمان هستند  ، مد نظر قرار گیرد. 

/ 14 نظر / 22 بازدید
نمایش نظرات قبلی
خطخی

سلام یک مشکل عمده ما بخشی نگریه. هر کس میخاد همه کارها رو توی اون بخشی که خودش هست انجام بده و کشور را متحول کند. در مقوله فرهنگ فاجعه عمیقتره. صد تا دستگاه مسئول متولی فرهنگ اند: ارشاد، تبلیغات، اوقاف، سپاه، ناجا، دانشگاه ها، امام جمعه و.. و آخرشم هیچی به هیچی. به نظر من اصلا کار حکومت پل و جاده ساختنه. باید درآمدهای ملی بیبن مردم توزیع بشه و اونوقت مردم خودشون خرج مسایل فرهنگی کنند. درست مثل عزادراری امام حسین که توسط مردم انجام میشه. مشکل اسای ما و خطر بزرگ آینده، دولتی و به عبارت دقیقتر سپاهی شدن فرهنگه.

خطخی

من يك شبهه اي دارم و اميدوارم روشنم كنيد. نوروز كه شيراز بودم، دروديوار شهر پر از بنر با عكس آقا و شهدا و.. بود و اصلا، هارموني شهر را بهم ريخته بود. حالا ايناش مهم نيست. واقعا چاپ و نصب اين بنرها چه فايده اي دارد؟ در ثاني موجب بدبيني مردم هم ميشه. ميتونيد اينو تحقيق ميداني كنيد. اما بدتر ازهمه اين كه يكي از دوستان كه تو فرمانداري بود ميگفت براي اين اجلاسيه 30ميليارد تومان بودجه گذاشته شده و براي 8هزار نفر هتل رزرو شده. آيا اين اعداد صحيح اند؟ واقعا اين همه پول بي زبون اين مملكت به اسم شهدا و به كام كسايي كه مياند ميخورند و ميپاشند و كسايي كه بنر چاپ ميكنند و كسايي كه مسئول برگزاري اند و حق ماموريت و پروژه ميگيرند... آيا واقعا شهدا راضي اند؟ واقعا اين اجلاسيه 30ميليارد مي ارزه؟ به والله ارزش اون ديدار از خونه شهيد و يا اون هيئتي كه مثلا سعيد قاسمي را دعوت ميكنن دو تا كلام از شهدا حرف بزنه و با سادگي برگزار ميشه، 30 ميليارد برابر بيشتر از اين اجلاسيه اي است كه توش اين جوري ريخت و پاش بشه

سيد مصطفي خاتمي

"اين حرف‌ها را نمي‌فهميم، از دايره ولايت خارجي!" يك نقد درون‌گفتماني ديگر (اين‌بار يك "جوال‌دوز" به دوستان خودمان) در وبلاگ طاووس. ياعلي!

ستاره

به نام خدا دوستان سلام. گروهی از دوستان فعال،طرحی را برای تشکیل یک کمپین امضای یک میلیون نفره در رابطه با کشتار مردم بیگناه و مظلوم بحرین و یمن و لیبی توسط دیکتاتورهای دست نشانده اجرا کرده اند. طبق اطلاع اگر تعداد امضاهای یک کمپین بتواند به یک میلیون نفر برسد دبیر کل سازمان ملل وظیفه دارد آن موضوع را پیگیری کرده و نسبت به آن اعلام موضع کند. محل مراجعه برای رأی دادن نسبت به این موضوع این لینک است. http://www.petitiononline.com/ssi2011/petition.html همگی سعی کنیم این رأی گیری را منتشر کرده و به دست دیگر دوستانمان برسانیم. در سایت ها و وبلاگ‌ها نیز بازنشرش بدهید. در صورت تمایل برای دریافت ترجمه متن نامه این متن برای شما میل خواهد شد با تشکر

خورشید

س ل ا م وبلاگ پر محتوایی دارید همه پستاتونو یه نگاهی انداختم و بعضیاشو خوندم کارتون خیلی عالیه در مورد پست آخرتونم واقعا درسته همیشه یه عده هستند که بدنابال کار فرهنگی اند اما کار از جای دیگه لنگ میزنه. التماس دعا به منم سر بزنید

خورشید

سلام ممنون که سر زدید جمله جالبی بود.

مهدي

با مطلب نقدی بر تئوريهای فلسفه اخلاق بروزم

محمد رضا

سلام وبلاگ جالبی دارید سعی می کنم بازم سر بزنم

حیرت

سلام آقا میثم وبتون خیلی تئوریکه اومدم اینجا یه جوریم شد شوخی کردم

محمد حسين

من از نزديك دعواي دانشگاهيان صاحب نظر در فرهنگ با نهاد رهبري را ديده ام كه با همين عبارتها كه فرهنگ همه جايي و همه گير است، مانع فعاليت هاي فرهنگي نهاد نمايندگي مي شوند... يعني بايد حواسمان باشد كه برخي از اين تعاريف به واقع درست گاهي باعث انفعال ما ميشود و همين سيستمي ديدن و همه چيز را دخيل دانستن باعث مي شود كه ما از كوچكترين ابراز نظر و پيشنهاد عمل وا بمانيم!