مرجع مکتب ایرانی!

همایش ایرانیان خارج از کشور یک مدعو  آمریکایی به نام پروفسور ریچارد فرای داشت که سعی میکرد با زبان دست و پا شکسته فارسی از ارادت خود به فرهنگ ایران سخن بگوید.این محقق آمریکایی در پایان سخنرانی اش از درخواستش برای دفن در کنار زاینده رود(همچون پروفسور پوپ)سخن گفت. درخواستی که بلافاصله توسط رییس جمهور و با اهدا یک خانه سنتی در اصفهان پاسخ داده شد.(عکس ها)


برای آنانی که در زمینه تاریخ ایران به تحقیق و مطالعه مشغولند نام ریچارد ن.فرای به عنوان یک مستشرق و ایران شناس آشناست. دو کتاب میراث باستانی ایران(the heritage of persia) و عصر زرین فرهنگ ایران(the golden age of persia) حاصل تحقیقات چندین ساله وی در زمینه تاریخ ایران باستان(کتاب اول) و ایران بعد از اسلام(کتاب دوم) است.

 

به اعتقاد من مشایی سخنان و تفکرات خود را از کتاب عصر زرین فرهنگ ایران وام گرفته و علت دعوت ریچارد فرای به این همایش هم همین مسئله بوده است. 


ریچارد ن. فرای در کتاب دوم خود یعنی عصر زرین فرهنگ ایران(که توسط انتشارات سروش ترجمه و چاپ شده است) به بررسی تاثیر فرهنگ ایرانی بر اسلام پرداخته است.
نویسنده  در جای جای کتاب  سعی در اثبات  این مطلب دارد که خصلت  ایرانیان  محافظه کاری است و آنان فرهنگهای مختلف را ابتدا با سنت کهن خود سازگار میکنند و سپس  میپذیرند. به طور مثال  وی معتقد است ایرانیان در حقیقت اسلام را نپذیرفتند بلکه با روحیه محافظه کاری خود و پس از حمله عربان اسلام را ایرانی کردند و با این ایرانی ساختن ،دین و تمدنی جهانی پدید آوردند که به خویها و اعتقادات و آیینهای عربی بادیه(پیامبر و اصحابش) ربط نداشت.تمدنی که با حمله ترکان دچار انحطاط شد و با شاه اسماعیل موسس سلسله صفویان دوباره نضج گرفت.
البته او پایه های حکومت صفویان را بیشتر از آنکه بر اسلام نهد بر سنت هخامنشی کوروش و نیز ساسانیان استوار میداند. فرای در این کتاب شیعه را یک قرائت ایرانی از اسلام میداند و حتی فراتر از این از تاثیرات زردشت بر دین آورده شده توسط محمد(ص) سخن میگوید!
وی اعتقاد دارد ایرانیان درهمه دورانها سعی در حفظ اعتقادات و رسوم کهن خود در بسیاری از جنبه ها دارند و برای حفظ این رسوم دست به هر کاری میزنند!
او حتی پار را از این فراتر گذاشته و نسب بعضی امام زادگان را پیش از اسلام و در مذهب زرتشتی  میداند که طبق همان خصلت محافظه کاری ایرانیان رنگ و بوی اسلامی گرفته اند.
وی ریشه بسیاری از تفکرات فیلسوفان ایرانی مسلمان  را نیز در سنت باستانی ایران میداند و فی المثل ریشه تفکرات شیخ اشراق را به افلاطون و زرتشت می رساند و البته در این میان از اسلام خبری نیست!
وی سعی میکند در همه مولفه های فرهنگی اسلام بعد از فتح ایران نشانه هایی از حضور ایران باستان بیابد تا بتواند ادعای " ایرانی کردن اسلام " توسط ایرانیان را به اثبات برساند.
در این کتاب همچنین ادعا های زیادی درباره زبان فارسی  و نیز تاثیر ایران  باستان بر زمینه هایی  چون دیوان و حکومت، دین وفلسفه ،علوم پزشکی و داد وستدو پیشه ها ،هنرهای زیبا و ادبیات و زبان صورت گرفته که در این مختصر مجال نقد و بررسی نیست.
همچنین این کتاب یکی از منابع اصلی ملی گراها و روشنفکران متاخر ایرانی  است که سعی در کمرنگ کردن اسلام در تاریخ ایران دارند و  اسلام را  به عنوان  سدی در برابر ظهور شکوه مجدد ایران  قلمداد میکنند.به عنوان مثال سید جواد طباطبایی در تنقیح پرو‍ژه انحطاط ایران در  کتاب"  زوال  اندیشه سیاسی  در ایران "  از مدعیات ریچارد فرای بارها و بارها وام گرفته است و از ایرانی کردن اسلام توسط ایرانیان سخن گفته است.

/ 23 نظر / 7 بازدید
نمایش نظرات قبلی
مریم آرامیان

آفای میثم مهدیار، شما مسلمان شیعه و اسلام شناس هستید و از قرائت مشایی از اسلام انتقاد می کنید. آقای میثم، به نظر شما اسلام آیت الله بهجت جزو کدام یک از قرائت های اسلام است؟ مطلب زیر* داخل پرانتز را آیت الله محمد تقی بهجت در وبسایت رسمی و پایگاه اطلاع رسانی خود نوشته است: آیت الله بهحت نوشته: (*مردى صالح ، مقيّد بود كه ، شب هاى پنجشنبه از نجف به كربلا جهت زيارتى شب جمعه برود، نزديك غروب مغازه ى خود را تعطيل مى كرد و مى رفت.. يك روز پنجشنبه وقت غروب آفتاب دكّان را تعطيل و مقدارى ديرتر از شب هاى گذشته دكان خود را بست و آمد ديد كه مال ها و قافله حركت كرده و رفته اند، خيلى ناراحت شد، ولى ناگهان ديد در گوشه اى چيزى است، خوب نگاه كرد ديد كه شير است! مى گويد: در دلم افتاد كه بر آن سوار شوم، با اين كه چنين سابقه شجاعتى نداشتم. به جلو رفتم و بر روى شير نشستم. شير هم بلند شد و به سرعت به طرف كربلا رفت و از قافله هم گذشت و بعد از آن، هر شب جمعه چنين برنامه اى براى او اتّفاق مى افتاد)! آقای میثم مهدیار، "هر شب جمعه چنين برنامه اى براى او اتّفاق مى افتاد" اگر باور نمی کنی خودت برو به سا

مریم آرامیان

ادامه کامنت قبل... آیت الله بهحت نوشته: (*مردى صالح ، مقيّد بود كه ، شب هاى پنجشنبه از نجف به كربلا جهت زيارتى شب جمعه برود، نزديك غروب مغازه ى خود را تعطيل مى كرد و مى رفت.. يك روز پنجشنبه وقت غروب آفتاب دكّان را تعطيل و مقدارى ديرتر از شب هاى گذشته دكان خود را بست و آمد ديد كه مال ها و قافله حركت كرده و رفته اند، خيلى ناراحت شد، ولى ناگهان ديد در گوشه اى چيزى است، خوب نگاه كرد ديد كه شير است! مى گويد: در دلم افتاد كه بر آن سوار شوم، با اين كه چنين سابقه شجاعتى نداشتم. به جلو رفتم و بر روى شير نشستم. شير هم بلند شد و به سرعت به طرف كربلا رفت و از قافله هم گذشت و بعد از آن، هر شب جمعه چنين برنامه اى براى او اتّفاق مى افتاد)! آقای میثم مهدیار، "هر شب جمعه چنين برنامه اى براى او اتّفاق مى افتاد" اگر باور نمی کنی خودت برو به سایت آیت الله بهجت و همین نوشته رو بخون. آدرس دقیق نوشته "سوار بر شير به سوى كربلا! " در وبسایت آیت الله بهجت http://www.mtb.ir/fa/?option=com_content&task=view&id=1206&Itemid=51

میثم منفرد

سلام علیکم آقای میثم مهدیار انشاالله همیشه مهدی یار باشید برادر!! اولین باره میام تو وبلاگ شما! ای ول! این بحث مشایی که خیلی جالب بود. آقای نمازی هم که اصلا عوض نشده! خدا رو شکر! بازم سر میزنم در ضمن: هرمس در اساطیر یونان خدای بازرگانی و دزدی و سخنوری است. حالا ربطشون به هم و همچنیم به وبلاگ شما چیه! من نمیدونم!!؟

مهرورز عدالت طلب

راستی اگر مایل باشی می توانیم نبادل لینک داشته باشیم.

م.نیازی

باز هم سلام سنبلم .در مورد مبحث رسانه من قانع نشدم . به نظر من این چیزی که شما دنبلش عملی نیست و تاثیر عینی اش هم در عالم عمل به انفعال رفتن ماست.مقدمات درستی را کنار هم می چنید ف اما نتیجه غلطی می گیرید . این رسانه ها آدم ها رو سطحی/منزوی/سکولار/نزدیک بین/ نیست انگار و وووو.. می کند اماهمین تکنولوژی که در بسط عالم استکباری داره عمل میکنه وقتی به حد نهایتش که میرسه میتونه علیه خودش عمل کنه. اما به این راحتی ها هم نیست زیرا که بتوان هر محتوایی رو بهش غالب کرد . استدلال هایی دارم در مقابل استدلال شما. در اولین دیدار دوباره مون اگر عمری بود وشما مایل بودید بحث می کنیم . به امید دیدار . ضمنا باید از وبلاگتون هم تعریف کنم . به لیست وبلاگهای ما در گوگل ریدر اضافه شدید . همه مطالب روزتون دنبال خواهم کرد.

حمید خان

با سلام با چی می شد سینمای ما به جای خونه خرج تراش مغازه درآمد تراش داشت به روزم پستهای قبلی تن تن ( پست کپی پیست شده ) دعای سیاسی ماه مبارک رمضان علی رویین تن سینما گر متعهد رویشی وبلاگ پشتیبان www.sinama-hl.mihanblog.com

مصطفي

اين آقاي مشايي را مي توان گاف رئيس جمهور تلقي كرد .اما دليل اصرار به حفظش چيزيه كه واقعا كسي درست و حسابي نمي دونه

ناصر

این کتاب یکی از منابع اصلی ملی گراها و روشنفکران متاخر ایرانی است که سعی در کمرنگ کردن اسلام در تاریخ ایران دارند و اسلام را به عنوان سدی در برابر ظهور شکوه مجدد ایران قلمداد میکنند؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟ خودت یه مطلبی نوشتی و عجب نتیجه حیرت انگیزی حاصل شد! کدام اسلام مد نظر شما است دلبندم؟؟ به نظرم شما احتیاج به یک عامل بیرونی داری که این حباب توهمت رو بترکونه منی که خیلی وقت پیش اعتقاد داشتم بازی با اسم اسلام منجر به رنسانس غرب خواهد شد و جامعه رو به سکولار شدن می رود به دلیل خواندن این کتاب است؟ شما تقصیر ندارید نتیجه مدرسه های مذهبی و خشک اندیش یا می شه گروهک منافقین یا می شه شماها که به مریضی لجبازی و یبوست ذهنی دچار شده اید

ناصر

ما در طول تاريخ 100ها فرهنگ-culture داشتيم اما بر اساس مطالعات علمي22 تا تمدن-civilization به وجود اورديم. تمام اين تمدن ها نتيجه هجرت و رجعت بوده است يعني هيچ جايي تمدن نساخته مگر اينكه مردم حركت كردند و رفتند و موجودات بهتر و برتري شدند و اون زماني كه برگشته اند توانسته اند تمدني را پايه گذاري كنند پس بنابر اين هميشه ماجرا تا به امروز چنين بوده است اما خطری که امکان دارد مارا تهدید کند نفوذ انسان های فرهنگ ساز در همه امور است که ان را به نفع خودشان مصادره می کنند و این منجر به این خواهد شد که فرهنگ صرفا در شکل ظاهری خودش باقی بماند و همانند درختی که از درون کرم می خورد بعد از مدتی با یک باد بهاری خواهد افتاد و در نتیجه نه تنهاتمدنی به وجود نخواهدامد بلکه مانعی خواد شد در روند ایجاد تمدنی فراتر در سایه تمام ادیان و در راس ان اسلام اما در این بین ما می مانیم و ایندگان و یک اسم به ظاهر زیبا و در خصوص منطق منطق اقیانوس عظیمی است با ابعاد مختلف خوشحال می شوم مطلبی جدید بیاموزم