اصل 44 در فرهنگ و خصوصی سازی آرمانها!

١- رییس جمهمور در یک برنامه تلوزیونی سخنانی در باب  انتقاد ازنحوه برخورد با بی حجابی بر زبان میرانَد و همه از روحانی و مکلا و دانشجو وبسیجی و مسجدی گرفته تا امام جمعه و نماینده مجلس و شورای شهر و سیاست مدار، کَانٌه منتظرند کسی در این باب و به این نحو سخن بگوید تا  به صحنه بیایند و همه تقصیرات را در گسترش بی حجابی به گردن او بیاندازند: که چرا دولت در امر حجاب سستی و اهمال به خرج میدهد و کاری نمیکند و چرا طرح عفاف و حجاب اجرا نمیشود. کانه همه مشکلات فرهنگی کشور معطل همین امضای رییس جمهور است وکَانٌه همه طرحها و تصویبات دیروزین مو به مو اجرا شده و نتایج مبارکش هویدا! وکَانٌه  این دیگرانی که اعتراض میکنند وظیفه ای جز پیدا کردن مقصر اصلی(که احتمالا مشایی است)!! نداشته اند که آن هم الحمدلله حاصل شده! و انگار نه انگار که  فرهنگ را راه و رسم زندگی مردم گفته اند و نه دولتمردان!(البته منکر نقش دولت نیستم اما اهمیتش از نقش مردم خیلی کمتر است)

 
٢-  به پیامبر اسلام که نگین و بهانه وجود عالم هستی است توهین میشود.در بسیاری از کشورها ی مسلمان  که دولتهایی غیر مذهبی و حتی ضد دینی  بر سرکارند بلافاصله تظاهرات های خودجوش مردمی بر برپا میشود. اما در ایران -  ام القرای جهان اسلام - تازه بعد از گذشت سه هفته صدا وسیما به این عمل واکنش نشان میدهد،بعد ائمه جمعه ،وسپس رسانه ها و  تازه بعد از گذشت  یک ماه  و با تبلیغات بی نظیر صدا وسیما و نیز حمایت سخت افزاری و نرم افزاری شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی و ستادهای نماز جمعه ، مردم( که قرار  است همیشه در صحنه باشند!)در بعضی از شهرها  و آن هم  بعد از نمازجمعه به میدان میآیند و تظاهراتی بی رمق با شعارهای تکراری شکل میگیرد و این همه آن چیزی است که مردم در دفاع از عزیزترین وجود  عالم هستی تقدیم میکنند! جالب اینجاست که این اهانتها چند بار دیگر تکرار میشود و واکنشهایی در دیگر کشورها  صورت میپذیرد اما در ایران؟ 

 
٣-هر بار که رژیم سفاک صهیونیستی برای تخریب بیشتر مسجد الاقصی هجوم می آورد و یا به بهانه شهرک سازی خانه های فلسطینیان را بر سرشان آوار میکند در برخی کشورها که حتی دولتهایشان همدست این رژیم است و مالیاتهای مردم  در جهت کمک و خدمت به این رژیم صرف میشود  اعتراضات و راهپیمایی هایی صورت میگیرد اما در ایران که پیشتاز دشمنی و مبارزه با رژیم صهیونیستی در جهان شناخته میشودحتی دریغ از حرکتی اعتراضی و تلاشی دیپلماتیک!و باید حتما هزاران فلسطینی قتل عام شوند و صحنه های آن هزاران بار در صدا و سیمای جمهوری اسلامی پخش گردد و بعد از هزاران هماهنگی  نهادهایی دولتی  از مردم  همیشه در صحنه  خواهش کنند تا شاید  رگ غیرت مسلمانیمان بجنبد و با چند شعار  کلیشه ای رسالت خطیر خود در آزاد سازی قدس انجام وجدان دینی مان را قانع ..!
اما در همین  همسایگی ما نهادهای مردمی با کمکهای مردمی کشتی آزادی به راه میاندازند و با تقدیم چند شهید خون تازه ای به احساسات ضد اسراییلی میدمند و فصل جدیدی در روابط سیاسی منطقه رقم میزنند! والبته در این ماجرا هم از ما هم بخاری بر نمیخیزد.


۴-کافی است در این روزها تبلیغات مذهبی که توسط ارگانهای دولتی و حکومتی در باب تبریک عید نیمه شعبان بر پا شده را از سطح شهر بر چینند. چه می ماند؟ تبلیغاتی که گاه حتی بازتاب منفی در ارباب رجوع دارد که: به جای این بنر ها و گلهای  چند صد هزار تومانی مشکلات مردم را حل کنید! و کدام یک از ما شخصا و با صرف وقت و هزینه شخصی سعی کرده ایم در گرامیداشت و نکو داشت این ایام بکوشیم.آری با ارسال  چند پیامک  که آن هم از دوستانمان رسیده رسالتمان را در آگاه سازی و امید بخشی مردم  جهان به ظهور منجی عادل به سرانجام رساندیم!!

۵- مهمترین آسیب هر حرکت  و جنبش اجتماعی پس از  به نتیجه رسیدن این است که عاملان  آن کنش جمعی که همگی فعالانه در شکل گیری و پیروزی آن مشارکت داشته اند به جای آنکه نقش اصلی خود  که همانا مشارکت فعال تر در تحقق آرمانهاست را پیگیر شوند،آن را به نخبگان سیاسی واگذارند. همان اتفاقی که در کشورمان ایران صورت گرفت! بعد از انقلاب (و دقیق تر بعد از جنگ)آرمانهایمان دولتی شد! ما آرمانها را به دست دولتیها و سیاستمداران و بروکراتها سپردیم. دولتها و نهادهای دولتی که کارمندان مزد بگیرشان( که دغدغه اصلی شان حقوق و اضافه کاری آخر ماه و بیلان کاری آخر فصلشان بود)  قافله سالار کاروان آرمانهایمان شدند و ما کم کم در کنار گود بروکراسی و دیپلماسی و باند بازی و رفاه طلبی مسئولان به مسلخ نشستن آرمانهایمان را به نظاره نشستیم! اگر دولت ازمان بخواهد اعتراض میکنیم!اگر که او برای حجاب کاری کُند والٌا ما که وظیفه ای نداریم!در دانشگاه رییس دانشگاه مسوول حجاب دانشجویان است و ما نسبت به همکلاسهایمان مسوولیتی نداریم !آنها (بی حجابها) موجوداتی فضایی هستند که از کرات دیگری آمده اند و ....!

 ۶- برادر و خواهر عزیز! که هر روز چند کامنت فحش تقدیم مشایی میکنی و او را سر منشا همه مشکلات فرهنگی کشور میدانی! تو خودَت تاکنون چند گروه و انجمن مردمی با موضوع حجاب  تشکیل داده ای و  با فعالیتهای مختلف و ارتباط چهره به چهره و مستقیم با مردم کوچه وبازار ، همسایه،فامیل و... با ابزار هنر و عاطفه و احساس و عقل تاثیرات حجاب را در سلامت روانی جامعه و استحکام خانواده برایشان تبیین کرده ای؟

برادر و خواهر گرامی! اصلا چقدر تا کنون دوستانت را جمع کرده و  راجع به دلایل و پیامدهای بی حجابی بحث به راه انداخته ای و در آنان انگیزه  فعالیت در این باب را برانگیخته ای؟ اصلا آیا بد حجابی علت است یا خود معلول علتهایی دیگر؟

 و تا کنون  چقدر  با دوستانت  گروه و انجمن  تشکیل داده  و با برقراری  ارتباط  و همراه کردن مسلمانان دغدغه مند دیگر کشورها   صف واحدی بر علیه آن غده سرطانی  به راه انداخته ای که یک کشتی چه کرد با آنها! که اگر این کار را کرده بودیم مطمئن باشید  آزادی قدس که چه عرض کنم خیابان وال استریت هم الان به نام شهید همت نام گذاری شده بود و مطمئن باشید از این دولتها  که  هر ازچند گاهی تغییر میکنند و در روابط خود هزاران مصلحت دیپلماتیک و استراتژیک و و کوفت و زهر مار را  ترجیح میدهند بخاری بر نمیخیزد.
(جالب اینکه دفاع از آرمان قدس آنقدر دولتی شده که مخالفان دولت هم شعار نه غزه !نه لبنان! را برای مقابله با دولت سر میدهند.)


٧-  بی خود خودمان را به  احمدی  نژاد و مجلس و قوه قضاییه  دلخوش نکنیم !از آنها و حتی اخلافشان(اگر قرار است ضرغامی یا قالیباف و افرادی از این دست رییس جمهور شوند) کاری بر نمی آید! گره های کور این مملکت تنها به  دست تشکیلات انقلابی و مردمی و همت و تلاششان باز میشود !
ای کاش!  وزارتخانه ها و دستگاههای  ارشاد و آموزش و پرورش و سازمان تبلیغات و  فرهنگ وارتباطات و ...که سالیانه ملیاردها تومان پول  بی زبان را می بلعند منحل میکردند تا  مردم خود  متوجه میشدند که خودباید کاری کنند. ای کاش! خصوصی سازی و اصل 44  به جای اقتصاد ابتدا در فرهنگ صورت میگرفت و ایکاش آرمانهایمان هم خصوصی میشد و خود دست به کار میشدیم! ای کاش .....

-----------------------------------------------------------------

در همین رابطه :

/ 9 نظر / 10 بازدید
عباسی

"وقتي تو نيستي نه هست‌هاي ما چونان‌که بايدند نه بايدها ... مثل هميشه آخر حرفم و حرف آخرم را با بغض مي‌خورم عمري‌ست لبخندهاي لاغر خود را در دل ذخيره مي‌کنم باشد براي روز مبادا" قیصر امین پور تعجیل در فرج صلوات

مجید

سلام. ظاهرا این همه وقت که همدیگه رو ندیدیم، افکارت تغییری نکرده! هم خوبه و هم بده. به نظر من - نه شخص من، شاید فرصتی شد که تونستیم گپ محکمتری بزنیم - این چیزی که می فرمایید، اصلا شدنی نیست و درست هم نیست. اگه اینطوری بود، چرا اسلام را دین حکومتی دانسته اند؟! و چرا اسلام بدون حکومت اصلا معنا ندارد؟! مگر آرمان اسلام رساندن انسان به عبودیت خدا نیست؟! پس چرا حکومت؟! فرهنگ، اخلاق، دین، آیین و هر چیز دیگری که فکرش را بکنی، مستقیما به حکومت ربط دارد. البته امیدوارم شما هم مثل خیلیهای دیگر که امروز اظهار نظر می کنند، هدفت از انکار یک طرف ماجرا، فقط بزرگتر کردن طرف دیگر باشد و نه بیشتر! و ثانیا هدفت از بزرگ کردن این طرف ماجرا هم تطهیر آن طرف ماجرا نباشد! خودت می دانی که چقدر بهت علاقه دارم! به امید دیداری نزدیک...

س س

به قول مهدی د سلام الله حضرتا! امید می رود در این صفحه تازه گشوده پایدار بمانید و استوار نه همچون کرکس! و روان باشید نه همچون رودخونه خشک! مطلبت را بعدا میخونم. یا علی

مهدی.د

سلام الله به گمانم باید دولتی بودن را باز تعریف کرد. به هر روی ساختارهای حکومت اسلامی هم باید برآمده از اعتقادات و البته آرمانهای دینی باشد. هر چند در اجرا فشل شده است انگار. اینکه ما تکیه کرده باشیم به حکومت و غفلت کرده ایم از فرع دینی امر به معروف و نهی از منکر در مساحت فردی حرفی است و اینکه حکومت را ول کنیم به امان خدا برویم یک دم و دستگاه دیگر بنا کنیم حرفی دیگر. به هر روی این تذکر شما تحت قالب این پست بسیار جای توجه دارد. استفاده بردیم. لینک کردن این وبلاگ وزین با آن نویسنده ی وزین ترش! از اوجب واجبات بود که انجام شد.

علی جعفری

سلام لینک شدی برادر خدا قوت

سجاد

سلام برادر خسته نباشی به نظر من هم یک آسیب شناسی تاریخی می خواد که بفهمیم دقیقا چی شد که طی این سی سال روحیه ی جمعی انقلابی مردم که اون حادثه عظیم را بوجود آورد الان دچار این رخوت شده و حتی خود ماها را که کلی ادعاداریم درگیر می کنه؟آیا واقعا ساختار غربی دولت عامل اونه؟خوب مگر این ساختار زمان جنگ نبود ولی این رکود نبود؟آیا رفتار و سیاست گذاری غربی دولتمردا عامل اونه؟اگر بتونیم یک نگاه همه جانبه و جامعه شناسانه داشته باشیم و فاکتور های عامل و درصد اهمیت هر کدام را در بیاریم شاید ... موفق باشید

یحیی

سلام میثم جان دلمون برات تنگ شده به یادتیم به یادمان باش به امید دیدار

احمد

حاجي خيلي حال كردم! حرف دل ما را زدي تقريباً. يادمه تو دانشگاه شيراز، بچه مذهبيا تا يه مسئول دانشگاهيو ميديدن يقه اش رو ميگرفتن كه چرا وضع حجاب اين جوريه؟ تو يه جلسه اي از 5 تا نماينده تشكلات! 4 نفر راجع به حجاب فرياد كردن. انگار دانشگاه مشكل ديگه اي نداره و اگه وضع حجاب دخترا درست بشه مملكت گل و بلبل ميشه! و انگار شاه كليد حل مشكل بدحجابي تو جيب اون مسئوله و اون ميتونه با تر كردن لبش مسئله رو تموم كنه. همه منتظرن حكومت كاري كنه و اصلا يادشون رفته كه «كلكم راع و كلكم مسئول عن رعيته». يادمه بچه كه بوديم، دهه فجر كوچمونو با پرچماي سه گوش ايران مزين به عكس امام و آقا و آقاي رفسنجاني تزيين مي كرديم، پولشم خودمون ميداديم. زنا آش پيروزي مي پختن و.. ولي الان نزديكه عاشورا و نيمه شعبان هم با هماهنگي شوراي هماهنگي تبليغات اسلامي برگزار كنيم. البته پايگاههاي بسيج دارن پرو‍‍ژه دولتي كردن رو خوب پيش ميبرن. بگذريم شايد منم متهم به چپ كردن بشم

روح اله

سلام خيلي مطلب دقيق و عميقي بود ممنون