کی میتونه بیشتر بخوره؟

چند روزی است که شبکه سوم سیما برای یک برنامه سرگرمی - مهارتی با عنوان "رکورد" فراخوان می دهد. در این برنامه که از ایده ثبت رکوردهای جهانی گینس الگو برداری شده است، بیشترین مسافت طی شده با دوچرخه برعکس،بیشترین تی شرت های رو هم پوشیده،بیشترین مقدار زو کشیدن،سریعترین زمان خوردن یک کیلو پیازو... به عنوان مهارتهای رقابتی در نظر گرفته شده اند.


پخش چنین برنامه هایی از سیمای جمهوری اسلامی به عنوان دانشگاه عمومی از آن جهت تعجب برانگیز است که فرهنگ مصرفگرایی و پوچ گرایی غربی را در جامعه رواج می دهد و با فرهنگ اسلامی ایرانی یعنی قناعت در مصرف، تلاش و پشتکار در تولید و خدامحوری به عنوان هدف غایی زندگی کاملا تناقض دارد.

کارشناسان اجتماعی بارها تاکید کرده اند که یکی از اصلی ترین عوامل مشکلات اقتصادی کشورمان فقدان روحیه کار و تلاش و تعاون در میان مردم می باشد و به نظر می رسد نامگذاری امسال نیز بی ارتباط با این مساله نبوده است. از همین رو صدا و سیما به مثابه دانشگاه عمومی که می بایست به طور مثال با برنامه های جذاب و با معرفی تولیدگران جوانی که در گوشه و کنار کشور در عرصه های مختلف علمی ،صنعتی، فرهنگی و اجتماعی مشغول به تلاش و فعالیت برای آبادانی کشور هستند و یا بررسی موانع و مشکلات ساختاری پیش پای تولید و سرمایه گذاری در ایران، به ترویج فرهنگ کار و تلاش بپردازد ، بعضا به تقلید از فرهنگ غربی ساعاتی از آنتن خود را اختصاص به برنامه های بی حاصلی می دهد که دقیقا نتیجه عکس در بر دارد و باعث انحراف ذهن جوانان از مسائل اصلی مورد نیاز کشور می گردد.

همچنین مدتی است در تیتراژهای پایانی سریال های صدا و سیما، عنوان کارشناس انتظامی برای نظارت بر بازنمایی تصویری نیروی انتظامی در مجموعه های تولید شده به چشم می خورد. چه خوب بود در سال حمایت از تولید ملی و کار و سرمایه ایرانی، صدا و سیما با انتصاب کارشناسان فرهنگ اقتصادی، برای نظارت بر محتوای پیامهای اقتصادی برنامه های تولیدی خود، گامی جدی تر در راستای تحقق شعار امسال بر می داشت.

/ 11 نظر / 8 بازدید
نمایش نظرات قبلی
افشین احمدپور

سلام. پاسختون رو تو وبلاگ گذاشتم هر چند اهل فن می دونن که مطلب شما سخیف تر از این حرف هاست که نیاز به پاسخ داشته باشه ولی از آنجا که جامعه ی ما جامعه ی کم سواد و جاهلیه نیاز بود که بنده جوابی حواله کنم.التماس دعا.

حمیدرضا رحیمی

سلام علیکم و رحمة الله ... آقای مهدیاری بسیار ممنون از مقاله ای که در دفاع از طب سنتی در سایت الف مطرح نمودید. هرچند که غرب باوری در اذهان ما نفوذی ریشه ای و تاریخی دارد و هنوز برخوردی تا این حد کلی با دستاوردهای غرب مورد قبول عموم جامعه قرار نمیگیرد اما همینکه بحث دعوای بین تفکر دینی و مدرن در عرصه علم طب به سایت های خبری کشیده شد جای خوشحالی است. چیزی که تا الان بیشتر مرسوم بود دعوای بین فلاسفه در رویکرد به امر مدرن بود اما بحث علم طب چون با زندگی مردم ارتباط مستقیم دارد دارای برکات ویژه ایست. شاید این تلنگری باشد برای ورود صاحبان اندیشه به این عرصه حیاتی و مقدمه ای باشد برای آشنایی جوانانی که زمینه های لازم برای فعالیت در این عرصه را دارا هستند. وظیفه امروز ما این است که هرچه فریاد داریم بر سر این جریان باطل که مانع از تحقق تمدن انبیا شده است بکشیم و دیگر جایی برای مسامحه کاری نمانده است ... و من الله توفیق

حمیدرضا رحیمی

سلام ... جناب مهدیار آیا در برابر جوابیه ایشون میخواهید پاسخی ارائه بدید یا نه؟

علی جعفری

چرا با رشد بي رويه مجتمع هاي تجاري مخالفيم؟ http://www.11-22.blogfa.com/ حتما براي اثرگزاري و روشن تر شدن بحث نظردهيد تا بقيه نيز از نظرات شما استفاده کنند حقير هم حتما استفاده خواهم کرد.

بیداری علوم اجتماعی

سلام دوست گرامی.. وبلاگ پر محتوایی دارید... به ماهم سر بزنید،و اگه مایلید ما رو لینک کنید.... امیدوارم موفق باشید.. (دانشجویان مردم شناسی دانشگاه مازندران-90)

محمد حسن زاده

سلام. با یادداشتی با عنوان " هایپر استاری از جنس خلیج.." به روزم. خوشحال می شوم که بخوانید و نظر بدهید .

پلاک دل

خوب دیگه باید سرگرمی و جذابیت ایجاد کنن برای بعضی ها چرا یک سری مسایل تلخ را نشان نمی دهند. خلاصه بگم با زحمات برادران مسول حرکت فرهنگی کتابخانه فاطمه ها مرد. یا علی

دوست

نمونه‌هایی از غرب‌ستیزی در آثار محمود گلاب‌دره‌یی * «هرچی این 300 سال از اروپا، که حالا بابا و ننه‌بزرگ آمریکا شده، آمده، همه‌ش حاصلش هیروشیما و ناکازاکی و حالا هم شلمچه و خرمشهر و این همه دوست و رفقای عمودکترت، که حالا همه‌شون دکتر و مهندس شدند، و ادای عمودکتر توده‌یی رو درمیارن.»(چلچله‌ها، ص 104) * «اصول اصل زندگی‌ی حاصل 300 سال تِه‌اُوری‌یِ اروپایی و حالا نوه‌ش آمریکایی، همه‌ش دروغه. همه‌ش دروغ. بوق. کشک... طبق تِه‌اُوری‌یِ آمریکایی، یه آن از مسابقه و مقایسه و مقابله غافل بشی، دود می‌شی. محو می‌شی. پودر می‌شی. طبق اصول آمریکایی که اصول عمودکترته، آخ، خدا!...»(همان، ص 105) چلچله‌ها، محمود گلاب‌دره‌یی، انتشارات خجسته، 1380 http://www.lotfizadeh.blogfa.com/

م.م

چوب حراج به سرمایه ملی http://nedaye-andisheh.blogfa.com/