تکمله ای بر بی مایگی!

با خبر یکی از دوستان متوجه شدم که وبلاگ دکتر  سید جواد طباطبایی  که توسط برخی دانشجویان ارادتمندش! به روز می شود، مقالکی! که با عنوان سید جواد طباطبایی: روشنفکری چندقدم به عقب!  نوشته بودم آورده و در صدر آن اینطور نوشته:

" مطلبی که به دنبال می آید یکی از واپسین نقدهایی است بر نظریه زوال اندیشه دکتر طباطبایی نوشته شده است. پیشتر از این نویسنده ای بسیار کم مایه کتاب مفصلی با عنوان دوام اندیشه سیاسی در ایران نوشته شده بود که چند سال انتشار یافته است. این مطلب را از حیث منتشر می کنیم که نمونه ای بی فکری مزمن مدعایان فکر در ایران و سستی بنیان دیدگاه های آنان است."

آنهایی که با نوشته ها و روحیات شخصی طباطبایی آشنایند بهتر می دانند که وی نگاه خاصی به دیگر روشنفکران و اندیشمندان ایرانی دارد و به قول معروف  اصلا آنها را آدم حساب نمی کند! و در جای جای تالیفات و سخنرانی هایش با ادبیات ستیزه جویانه و توهین آمیزی از آنها یاد میکند و همین باعث درگرفتن مجادلاتی لفظی بین او و ملکیان و سروش و زیباکلام و آجودانی و... شده است. با خواندن عبارتهای بالا احتمالا میتوان حدس زد که شاگردان سید جواد نیز از این روحیه حضرت  استاد!  بی بهره  نمانده اند و من نمی دانم که  چرا این دوستان  به جای پاسخ به سوالاتی که در آن مقاله مطرح شده با  به کاربردن  "بی مایه " از آن گذشته اند. البته من  چیزی زیادی  در آنجا  از خودم ننوشته بودم  و آن مطلب  که تقریبا یک سال از نوشتنش میگذرد تقریبا مروری بود بر نقدهای کلی و تبارشناسی  که از چهارچوب فکری  طباطبایی  در آثار اساتیدی چون داوری، کچوییان، نقوی، دینانی ، مظاهری و... دیده بودم. در این مدت نیز نه تنها از سوالاتم کاسته نشده بلکه به تناقضات و ابهامات بیشتری در کارهای وی پی برده ام که سعی میکنم تعدادی از آنها را  تیتروار در زیر بیاورم. امیدوارم دوستان عزیز این سوالات بی مایه را بی پاسخ نگذارند و این جاهل را که دیری است در مرداب امتناع سنت دست و پا میزند! را نجات بخشند:

طباطبایی معتقد است:" در تمدن اسلامی، در سده‌های متاخر، سنت چنان تصلبی پیدا کرده است که تذکر سنت با تکیه بر امکانات نظری خود سنت امکان‌پذیر نیست و چنان که نتوان با منطق نقادی از سنت، به عنوان آغاز اندیشیدن نوآیین و امکان طرح پرسش دوران جدید، رخنه‌ای در سد سکندر تصلب سنت ایجاد کرد، بیرون آمدن از چنبر سنت که دیری است تا عمل و نظر ایرانیان را غیرممکن کرده است، امکان‌پذیر نخواهد بود... به دنبال بیش از چهار سده تعطیل اندیشیدن، در ایران، زمان نقادی از سنت از درون برای همیشه سپری شده است و در شرایط کنونی وضع اندیشیدن، ابزارهای مفهومی این نقادی را، ناچار، باید از دستگاه مفاهیم اروپایی وام گرفت"

1-اما وی پاسخ نمی دهد که از کجا مطمئن شده است که: جدا شدن از سنت تنها یک امکان بیشتر ندارد و آن هم تجدد غربی است ولاغیر!. آیا سنتی که ما در آن حضور داریم دقیقا همان سنت قرون وسطایی اروپایی است؟ آیا شیعه گری امروز ما همان کاتولیک گرایی قرون وسطایی است؟ آیا شهر نشینی ، نژاد، جغرافیا، تاریخ، دین و... که از منابع تاثیر گذار بر معرفت بشری اند با همتایان قرون وسطایشان یکسانند؟  آیا خروج از سنت ما یک راه بیشتر ندارد؟

2- آیا عقل و فلسفه  قرن پانزدهمی یا هجدهمی که طباطبایی گمشده خود را در آن می یابد و به شدت دلبسته آن است( برای ملاحظه بیشتر به درسگفتارهای  طباطبایی راجع به ماکیاولی و هگل و... در موسسه پرسش مراجعه کنید)خود اکنون دچار چالشهای جدی پست مدرنیستی نشده است؟ ایا فلسفه های  سیاسی مدرن  که به حماقت فیلسوفانه " اولویت دموکراسی بر فلسفه"  مبتلا گشته  تکیه گاه مناسبی برای گذر از سنت ماست؟  آیا حال که نتایج مبارک عقل متجدد در سرگردانی و اضطراب ابنا بشر هویدا شده و دهها تن از اندیشمندان از بحران فلسفی و عقلی غرب مدرن  سخن گفته اند ،عقل سلیم حکم میکند که ما هم دقیقا همان مسیر را بپیماییم؟

3- به راستی چرا طباطبایی از انتشار اندیشه های پست مدرن در ایران ناخرسند است؟ مگر نه اینکه اندیشه  پست مدرن فرزند خلف همان عقل مدرنی است که طباطبایی دلبسته آن است؟ و مگر نه اینکه متفکران پست مدرن  بارها و بارها ما را از از افتادم در دام عقل مدرن انذار داده اند؟

4- آیا مسلمانان سده های میانی یا به قول  ریچارد فرای( عصر زرین فرهنگ ایران) فلسفه را تنها روش تفکر میدانسته اند؟ آیا تفکر فلسفی ، جریان اصلی تفکر اسلامی در سده های میانه بوده است یا مسلمانان به فلسفه تنها به عنوان ابزار محاجه با دهریون  و سوفیستها  در کنار روش عقلی دینی خود نظر داشتند؟ اگر  فلسفه جریان اصلی تفکر بوده چرا فارابی نماز ظهرش را 4 رکعت میخوانده! و این را در کدام مبحث فلسفی و عقلی اش اثبات کرده! اصولا فارابی و امثالهم  احکام فقهی شان را از کجا می آوردند؟

5- مگر تمدن مسلمانان در سده های میانه زاده تفکر فلسفی شان بوده که با تطور صدرایی فلسفه دچار افول شده باشد؟

6- چرا طباطبایی اصرار دارد که فقه را در مقابل عقل قرار دهد و فقه را ضد عقل بنمایاند؟ مگر نه اینکه در میان مسلمانان  منبع صدور احکام فقهی و لزوم تبعیت بی چون و چرا از آن  قبلا در استدلالات و براهین عقلی و فلسفی وجودی وحکمی خداوند اثبات شده اند!

۶-  آیا جناب طباطبایی  که از امتناع اندیشه سیاسی در تفکر دینی  سخن میگویند عامدانه صدها شورش و قیام عدالت خواهانه ( ازجمله نهضت عدالتخانه پیش از مشروطیت و انقلاب اسلامی) علیه حکام جور در طول تاریخ شیعه  که اکثرا توسط علما و فقها یا رهبری شدند و یا حمایت شدند را در نظر نمیگیرد؟ آیا معیار تفکر سیاسی طباطبایی فقط نوع ماکیاولیستی آن است؟

٧-  البته از طباطبایی که تعریفش از عقل را از هگل و تعریفش از شیعه و اسلام را از  هانری کربن به عاریت گرفته نمی توان بیش از تصوری" صوفیانه ،عرفانی و ضد عقلگرای" از شیعه و نیز" امتناع تفکر در سنت دینی"انتظار داشت و حداقل انتظار میرود که به جای تعاریف تک بعدی و ناقص  مستشرقان و فیلسوفان و عارفان  از شیعه نیم نگاهی به سیره سیاسی ائمه شیعه (علیهم السلام) و یا به نمونه قابل دسترس ترش چون امام خمینی بیاندازد که جامع فقه و عرفان و فلسفه بود.

 

----------

باز نشر ناقص این مطلب در پارسینه

/ 20 نظر / 10 بازدید
نمایش نظرات قبلی
رهگذر

برادر شما باید بیشتر مطالعه کنی تا از پس امثال طباطبایی بر بیای . استاد طباطبایی وقتی بقیه را آدم حساب نمی کنه به طریق اولی تو را هم در عداد انسان ها نمی داند ولی از راهش وارد شو. این شیوه کم مایه فقط مایه شرمساری است و بهانه دست سکولارهای گوربه گور شده می دهد که با تمسخر از کنارت بگذرند. شما ننویس بیشتر بخون امثال این عمله های استیک بار! بیشتر از تو از پسامدرنیسم سر در می یارند باور نداری برو باهاشون یه گپی بزن. با طباطبایی و اباذری و نیکفر که نمی شه با زبون بالای منبر و هیئتی حرف زد. می گی نهف بپرس

رهگذر

برادر جان دفاع بد از چیزی بهترین راه کوبیدن آن است. بله پرسیدن رواست و هر چه پیشتر می رویم بیشتر باید به پرسش کشید ولی این هنجار را در آغاز باید بر روی خود به کار گرفت و بعد دست به قلم برد. استاد طباطبایی و بسیاری دیگر از پسامدرن زدگی دلگیرند و نه از کتاب های پست مدرن. از این که باب دل برخی بی فرهنگانی شده که می خواهند آن را دستاویز سلطه کنند می نالد. یوسف اباذری که آن درس به یادماندنی را به کچوییان داد مرادش همین بود که پی آمد اندیشه ات خطرناک است. می خواهی نشان دهی که به جای علم غربی می شود نسخه اسلامی اش گذاشت و از آن علم اسلامی هم فقط سازوکار بوروکراتیک اش (اخراج و گزینش) را می شناسی. وانگهی این همه را به خاطر اسلام یونیورسال می کنی که خود کلان روایتی است گشوده به تیغ پست مدرن. برادر من عقل فقهی با nous یونانی فلسفی تفاوت دارد و باید تبار ترجمه را هم در نظر داشت. هرجا عقل را دیدیم که به یک چیز اشاره ندارند و این میان باید چشمی هم به معنا در زمینه داشت. دوستان می گویند محمد ارکون را هم تورقی بفرمایید بد نیست.

رهگذر

پادشاه لخت نیست و کودک باید چشم خود را بازتر کند. این آقای نوذری یک مجموع مقاله درباب فلسفه تاریخ جمع آوری کرده اند که اگر به تمامی بخوانید نیمی از پرسش هایتان بلاموضوع خواهد بود. دوست من فلسفه برای دانستن است نه رو کم کردن کفار غربی و بازگشت به ریشه های بومی! خویشتن. همه را به چالش بکشید طباطبایی و دوستدار و نیکفر که جای خود دارند ولی از راهش وارد شوید. برای پیروزی بر هماورد قدرتمند باید قدرتمند بود. پیروز باشید

رهگذر

آقای نوذری کتابی دارند به نام درآمدی بر فلسفه تاریخ که اگر مطالعه بفرمایید بیشتر پرسش های بالا بلاموضوع خواهند شد. نقد کردن و به نقد خواندن البته پسندیده است ولی فلسفه را باید برای شناختن خواند نه رو کم کردن کفار غربی و بنا کردن عمارت جهلی دیگر. از قضا این روزها محمد رضا نیکفر (فیلسوف سکولار!) مشغول نقد آرامش دوستدار است که او هم به امتناع تفکر دینی در ایران باور دارد. خواندن آن را به شما پیشنهاد می کنم شاید عبرتی باشد برای خردمندان

م.م

محل زندگی رهبران کشورهای مختلف دنیا www.basij-daneshjuyi.blogfa.com

علی جعفری

محل زندگی رهبران و روسای کشورهای مختلف دنیا ...

رهگذر

دوست عزیز، فارغ از اختلافات جدی با یکدیگر شما را بی غرض و قابل احترام یافتم، شاید در آینده با هم یک مناظره مکتوب را آغاز کردیم. پیروز باشید.

جامعه شناس

سلام دوست عزيز كلامم را با شعري از مولوي عزيز آغاز مي كنم: سخت گيري و تعصب خامي است تا جنيني كار خون آشامي است من به طور اتفاقي وبلاگ شما رو از طريق سرچ عبارت "جامعه شناسي ديويد ويلر" ديدم. نمي دونم چرا نتيجه سرچ به اينجا رسيد اما اثي از اين كتاب در وبلاگ شما نمي بينم، و از ان جايي كه يه نگاه گذرا به وبلاگت داشتم و ديدم كه نقدي كم مايه بر كتاب استاد عزيز دكتر طباطبايي نوشته اي. من فقط توجه شما هم رشته و همكلاسي را به چند نكته جلب ميكنم، بقيه اش با خودت: - من كتاب انحطاط دكتر را نخواندم، اما چند روز پيش كه براي خريدنش به كتابفروشي رفته بودم ديدم كتاب به چاپ 13 رسيده كه خيلي خوشحال شدم پس حتما كتاب پر مايه اي بوده و طرفداراني داشته بايد دقيق شويم ببينيم چه مي گويد و نه اينكه بي رحمانه بر آن بتازيم - من در دوران كارشناسي ارشد شاگرد دكتر چلبي بودم و ايشان در كلاس مكررا تاكيد داشتند كه وقتي نقد مي كنيد بايد نقد اثباتي داشته باشيد يعني اول بگوييد نقد شما شامل چيست و بعد بگوييد حالا اگه اين طور نباشد پس بايد چطوري باشه - سوم اين كه استاد بلامنازع گفتمان علمي يعني سقراط طوري بحث مي كرد كه در ن

جامعه شناس

سوم اين كه استاد بلامنازع گفتمان علمي يعني سقراط طوري بحث مي كرد كه در نهايت شما متوجه نمي شدي حقيقت چيست يعني چند ديدگاه را بيان مي كرد و از هيچ كدام با تعصب پيروي نمي كرد، يعني دوست عزيز در دنيا ديدژاههاي زيادي هست و هر كسي حق دارد كه هر طور بخواهد بينديشد. - لطفا كتاب "چرا ايران عقب ماند و غرب پيش رفت" از دكتر علمداري را مطالعه بفرماييد به اميد داشتن جامعه اي فارغ از ايدئولوژي و شريعت ايجابي

رهگذر 2

می دونی 500000000 تومان هزینه کردند تا دوام اندیشه را در برابر زوال اندیشه بنویسند؟